Aircraft N2067V Data
6
aircraft records found
N2067V
2008 Cessna 560XL Citation XLS, c/n 560-5808
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Citation XLS Search all Cessna 560XL Citation XLS |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 560-5808 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
5A-DRL
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2067V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ABAE |
| Certification Issued | 2008-09-26 |
| Last Action Taken | 2008-09-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-10-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AFRICAIR INC |
| Address |
Miami, FL 33196 United States |
N2067V
North American AT-6G, c/n 182-060 (51-14373-1AM)
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | AT-6G Search all North American AT-6G |
| Construction Number (C/N) | 182-060 (51-14373-1AM) |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2067V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ABAE |
| Certification Issued | 2000-01-14 |
| Last Action Taken | 2006-01-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-06-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Diamond Bar, CA 917654208 United States |
N2067V
Avid Flyer, c/n 277
Airframe Info
| Manufacturer | Avid |
| Model | Flyer Search all Avid Flyer |
| Construction Number (C/N) | 277 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2067V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ABAE |
| Certification Issued | 1992-08-21 |
| Last Action Taken | 1995-08-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-10-03 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Titusville, FL 32796 United States |
N2067V
Legrand David M BREEZY, c/n 1939
Airframe Info
| Manufacturer | Legrand David M |
| Model | BREEZY Search all Legrand David M BREEZY |
| Construction Number (C/N) | 1939 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2067V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ABAE |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2006-06-26 04:00:00
Cancel Date: 06/02/2006
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled
Admin, 2006-06-26 04:00:00
History: 0000 Le Grand David AVID FLYER, Serial Number (c/n) 277
Cancel Date: 10/03/1995
Reason for Cancellation: Destroyed
Cancel Date: 10/03/1995
Reason for Cancellation: Destroyed
Admin, 2006-06-26 04:00:00
History: 0000 Legrand David M BREEZY, Serial Number (c/n) 1939
Cancel Date: / /
Reason for Cancellation: Unknown
Cancel Date: / /
Reason for Cancellation: Unknown
Admin, 2006-06-26 04:00:00
History: 0000 Legrand M David LAZAIR II, Serial Number (c/n) 111
Cancel Date: / /
Reason for Cancellation: Unknown
Cancel Date: / /
Reason for Cancellation: Unknown
Admin, 2006-06-26 04:00:00
History: 0000 Legrand M David RV-3, Serial Number (c/n) 485
Cancel Date: / /
Reason for Cancellation: Unknown
Cancel Date: / /
Reason for Cancellation: Unknown
N2067V
Vans RV-3, c/n 485
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-3 Search all Vans RV-3 |
| Construction Number (C/N) | 485 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2067V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ABAE |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2067V
Lazair Lazair Series II, c/n 111
Airframe Info
| Manufacturer | Lazair |
| Model | Lazair Series II Search all Lazair Lazair Series II |
| Construction Number (C/N) | 111 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2067V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ABAE |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |