Aircraft N208AD Data
3
aircraft records found
N208AD
1997 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0637
Latest photos of N208AD
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 208B0637 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N208AD |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AFBF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-03-25 |
| Air Worthiness Test | 2009-10-26 |
| Last Action Taken | 2011-03-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sal Inc Trustee |
| Address |
Wilmington, DE 19801 United States |
| Region | Eastern |
N208AD
1992 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0327
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 208B0327 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N208AD |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AFBF |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-08-15 |
Owner
| Owner | Aerodynamics Worldwide Incorporated |
| Address |
Wilmington, Delaware 19805 United States |
N208AD
1987 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0063
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 208B0063 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N208AD |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AFBF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-04-25 |
| Air Worthiness Test | 1999-08-13 |
| Last Action Taken | 2006-04-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-06-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | DK&L Co. Llc |
| Address |
Indianapolis, IN 462502637 United States |