Aircraft N2111W Data
2
aircraft records found
N2111W
2008 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B-0278
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 525B-0278 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-3A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2111W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BFC9 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2008-11-05 |
| Last Action Taken | 2008-11-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-12-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
N2111W
1965 Cessna Wren 182H 460, c/n 18256559
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna Wren |
| Model | 182H 460 Search all Cessna Wren 182H 460 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 18256559 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2111W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BFC9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1991-09-30 |
| Air Worthiness Test | 1972-05-16 |
| Last Action Taken | 2003-10-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-04-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Southborough, MA 01772 United States |
User Comments
Admin, 2006-06-25 04:00:00
Cancel Date: 04/21/2006
Reason for Cancellation: Destroyed
Reason for Cancellation: Destroyed