Aircraft N2154V Data
2
aircraft records found
N2154V
2007 Cessna T182T, c/n T18208694
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T18208694 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N2154V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CF0D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-06-26 |
| Air Worthiness Test | 2007-04-11 |
| Last Action Taken | 2009-06-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Macair Leasing Llc |
| Address |
Cocoa, FL 32922 United States |
| Region | Southern |
N2154V
1948 Cessna 140, c/n 14383
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140 Search all Cessna 140 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 14383 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C85 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2154V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CF0D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-03-06 |
| Last Action Taken | 2004-02-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-04-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CARTER FLYGARE INC |
| Address |
Sacramento, CA 95822 United States |