Aircraft N2172W Data
2
aircraft records found
N2172W
2007 Cessna T182T, c/n T18208704
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T18208704 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N2172W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D636 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-12-17 |
| Air Worthiness Test | 2007-04-19 |
| Last Action Taken | 2010-12-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lubbock, TX 79407 United States |
| Region | Southwestern |
N2172W
2002 Cessna 172S, c/n 172S9070
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 172S9070 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2172W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D636 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-06-29 |
| Air Worthiness Test | 2002-04-25 |
| Last Action Taken | 2004-06-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-08-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TIM MCCANDLESS INC |
| Address |
Waterloo, IA 507039701 United States |