Aircraft N2181A Data
3
aircraft records found
N2181A
2005 Cessna T182T, c/n T18208467
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | T18208467 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2181A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D9B6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-31 |
| Air Worthiness Test | 2005-12-08 |
| Last Action Taken | 2006-01-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Blackhawk Aviation Llc |
| Address |
Bennington, NE 68007 United States |
| Region | Central |
N2181A
1978 Piper PA-44-180, c/n 44-7995088
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 44-7995088 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1H6 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2181A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D9B6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-07-17 |
| Air Worthiness Test | 1978-10-13 |
| Last Action Taken | 2002-07-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-08-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SPORT TRUCK LLC |
| Address |
Coldwater, MI 49036 United States |
N2181A
Piper PA-22, c/n 22-599
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Construction Number (C/N) | 22-599 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2181A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D9B6 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1970-06-29 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Guymon, OK 73942 |
| Region | Southwestern |