Aircraft N2183W Data
3
aircraft records found
N2183W
2007 Cessna 182T, c/n 18281932
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 18281932 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AB1A5 |
Aircraft
| Registration Number | N2183W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DA10 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-11 |
| Air Worthiness Test | 2007-05-08 |
| Last Action Taken | 2007-05-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-06-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ATLANTIC FERRY SERVICES INC |
| Address |
Waterloo, IA 507018905 United States |
N2183W
1974 Beech B19, c/n MB-695
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B19 Search all Beech B19 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | MB-695 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2183W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DA10 |
| Certification Issued | 1975-11-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-08-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Milpitas, CA 95035 |
| Region | Western-Pacific |
N2183W
Cessna 172R, c/n 17281214
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Construction Number (C/N) | 17281214 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2183W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DA10 |
| Certification Issued | 2004-04-23 |
| Last Action Taken | 2004-04-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-05-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN AVIATION CONSULTANTS INC |
| Address |
Wilmington, DE 198104902 United States |