Aircraft N2196K Data
3
aircraft records found
N2196K
2005 Cessna T182T, c/n T18208474
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | T18208474 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2196K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DE25 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-06 |
| Air Worthiness Test | 2005-12-29 |
| Last Action Taken | 2006-01-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-10-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD |
| Address |
Lakeland, FL 33811 United States |
N2196K
1981 Bell 412, c/n 33030
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412 Search all Bell 412 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 33030 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3D Twin-Pac |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2196K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DE25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-11-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | |
| Address |
, |
N2196K
1979 Piper PA-44-180, c/n 44-7995205
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 44-7995205 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O-360-E1A6D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2196K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DE25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-02-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD INC |
| Address |
Lakeland, FL 33803 |
| Region | Southern |