Aircraft N223GB Data
2
aircraft records found
N223GB
2015 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B0476
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 525B0476 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-3A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N223GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ECBE |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-10-15 |
| Registration Cancel Date | 2020-02-03 |
Owner
| Owner | Bank of Utah trustee |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84111 United States |
N223GB
Douglas DC3C 1830-94, c/n 11928
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC3C 1830-94 Search all Douglas DC3C 1830-94 |
| Construction Number (C/N) | 11928 |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N223GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ECBE |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-09-30 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | SALE REPORTED |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 |
| Region | Southwestern |