Aircraft N2244W Data
3
aircraft records found
N2244W
2007 Cessna T182T, c/n T18208714
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T18208714 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N2244W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F2D6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-06-29 |
| Air Worthiness Test | 2007-05-01 |
| Last Action Taken | 2007-07-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Co |
| Address |
Independence, KS 67301 United States |
| Region | Central |
N2244W
1982 Bell 206L-1, c/n 45750
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-1 Search all Bell 206L-1 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 45750 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C28 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2244W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F2D6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1994-10-26 |
| Air Worthiness Test | 1992-06-15 |
| Last Action Taken | 2000-11-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-05-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PETROLEUM HELICOPTERS INC |
| Address |
Lafayette, LA 70508 United States |
N2244W
1979 Piper PA-28-181 Cherokee Archer II, c/n 28-7990353
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Cherokee Archer II Search all Piper PA-28-181 Cherokee Archer II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 28-7990353 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2244W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |