Aircraft N2265W Data
2
aircraft records found
N2265W
2007 Cessna T182T, c/n T18208720
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T18208720 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N2265W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FA67 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-29 |
| Air Worthiness Test | 2007-05-14 |
| Last Action Taken | 2008-07-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Time To Fly Llc |
| Address |
Portsmouth, VA 23701 United States |
| Region | Eastern |
User Comments
Admin, 2006-06-22 04:00:00
Cancel Date: 02/21/2002
Reason for Cancellation: Destroyed
Reason for Cancellation: Destroyed
N2265W
Vans RV-6A, c/n RV-22656
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Construction Number (C/N) | RV-22656 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2265W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FA67 |
| Certification Issued | 2001-11-05 |
| Last Action Taken | 2001-11-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-02-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Stafford, VA 225542426 United States |