Aircraft N2266K Data
2
aircraft records found
N2266K
2007 Cessna T182T, c/n T18208721
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T18208721 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N2266K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FA7F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-08-19 |
| Air Worthiness Test | 2007-05-31 |
| Last Action Taken | 2010-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | N2266k Llc |
| Address |
Wilkesboro, NC 28697 United States |
| Region | Eastern |
N2266K
1995 Hansen Timothy M STAR-LITE, c/n 188
Airframe Info
| Manufacturer | Hansen Timothy M |
| Model | STAR-LITE Search all Hansen Timothy M STAR-LITE |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 188 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N2266K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FA7F |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1994-09-27 |
| Air Worthiness Test | 1995-04-18 |
| Last Action Taken | 2003-10-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-01-08 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Catharpin, VA 22018 United States |