Aircraft N22GB Data
2
aircraft records found
N22GB
1980 Cessna 340A, c/n 340A0983
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 340A0983 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N22GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DF40 |
| Certification Issued | 1986-07-23 |
| Last Action Taken | 1992-09-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-12-31 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Walnut, CA 91789 |
N22GB
1977 Cessna T310R, c/n 310R1237
Latest photos of N22GB
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T310R Search all Cessna T310R |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 310R1237 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N22GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DF40 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-07-08 |
| Air Worthiness Test | 1977-11-28 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Santa Clarita, CA 91350 United States |
| Region | Western-Pacific |