Aircraft N2360A Data
2
aircraft records found
N2360A
1999 Cessna 206H, c/n 206-08016
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 206H Search all Cessna 206H |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 206-08016 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AC1A |
Aircraft
| Registration Number | N2360A |
| Mode S (ICAO24) Code | A22123 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-28 |
| Air Worthiness Test | 1999-02-09 |
| Last Action Taken | 2008-08-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
299 S Main St Fl 12 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2360A
Piper PA-38-112 Tomahawk, c/n 3878A0653
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Tomahawk Search all Piper PA-38-112 Tomahawk |
| Construction Number (C/N) | 3878A0653 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2360A |
| Mode S (ICAO24) Code | A22123 |
| Certification Issued | 1992-10-15 |
| Last Action Taken | 1995-10-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-12-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | NORTH DALLAS FLIGHT SCHOOL |
| Address |
Addison, TX 75001 United States |