Aircraft N2436V Data
3
aircraft records found
N2436V
2006 Cessna 182T, c/n 18281786
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 18281786 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AB1A5 |
Aircraft
| Registration Number | N2436V |
| Mode S (ICAO24) Code | A23E62 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-05-26 |
| Air Worthiness Test | 2006-03-28 |
| Last Action Taken | 2009-05-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Ignacio, CO 81137 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2436V
2001 Cessna 172R, c/n 17280840
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 17280840 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER A&C |
Aircraft
| Registration Number | N2436V |
| Mode S (ICAO24) Code | A23E62 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-03-17 |
| Air Worthiness Test | 2001-09-05 |
| Last Action Taken | 2000-03-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-11-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Independence, KS 67301 United States |
N2436V
Cessna 140, c/n 14686
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140 Search all Cessna 140 |
| Construction Number (C/N) | 14686 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2436V |
| Mode S (ICAO24) Code | A23E62 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |