Aircraft N2462V Data
3
aircraft records found
N2462V
1980 Piper PA-36-300, c/n 36-8060025
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-36-300 Search all Piper PA-36-300 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 36-8060025 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2462V |
| Mode S (ICAO24) Code | A248FB |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-12-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | |
| Address |
, |
N2462V
Cessna 140, c/n 14715
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140 Search all Cessna 140 |
| Construction Number (C/N) | 14715 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2462V |
| Mode S (ICAO24) Code | A248FB |
| Certification Issued | 2009-03-10 |
| Last Action Taken | 2009-03-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Kensington, MD 20895 United States |
| Region | Eastern |
N2462V
Robinson R22 BETA, c/n 0589
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Construction Number (C/N) | 0589 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2462V |
| Mode S (ICAO24) Code | A248FB |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |