Aircraft N2478A Data
2
aircraft records found
N2478A
2007 Cessna T206H, c/n T20608763
Latest photos of N2478A
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T20608763 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AJ1A |
Aircraft
| Registration Number | N2478A |
| Mode S (ICAO24) Code | A24D71 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-02-04 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-01 |
| Last Action Taken | 2008-02-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Peele Aviation Llc |
| Address |
Edina, MN 55424 United States |
| Region | Great Lakes |
N2478A
Piper PA-22-135, c/n 22-814
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-135 Search all Piper PA-22-135 |
| Construction Number (C/N) | 22-814 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2478A |
| Mode S (ICAO24) Code | A24D71 |
| Certification Issued | 1978-01-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-03-01 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Mckeesport, PA 15133 |
| Region | Eastern |