Aircraft N2537K Data
2
aircraft records found
N2537K
1978 Cessna 180K, c/n 18052978
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 18052978 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2537K |
| Mode S (ICAO24) Code | A265FA |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1998-02-12 |
| Air Worthiness Test | 1990-11-05 |
| Last Action Taken | 2007-02-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mason, NH 03048 United States |
| Region | New England |
N2537K
1978 Cessna 180K, c/n 18052979
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 18052979 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
D-EMPH
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2537K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |