Aircraft N2705K Data
2
aircraft records found
N2705K
1979 Cessna 180K, c/n 18053040
Latest photos of N2705K
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 18053040 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2705K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2A98D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-07-09 |
| Air Worthiness Test | 1979-02-02 |
| Last Action Taken | 2007-07-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aba Communications Llc |
| Address |
Lancaster, CA 93536 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2705K
1947 Luscombe 11A, c/n 11-4
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 11A Search all Luscombe 11A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 11-4 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2705K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2A98D |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1949-05-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | LUSCOMBE AIRPLANE CORP |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 |
| Region | Southwestern |