Aircraft N2769V Data
3
aircraft records found
N2769V
1975 Cessna 177RG, c/n 177RG0692
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 177RG Search all Cessna 177RG |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 177RG0692 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-A1B6D |
Aircraft
| Registration Number | N2769V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2C06D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-07-23 |
| Air Worthiness Test | 1975-03-13 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-11-23 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Chalfont, PA 18914 United States |
| Region | Eastern |
N2769V
1947 Beech 35, c/n D-161
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | D-161 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental E-185-11 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2769V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2C06D |
| Certification Issued | 1960-09-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1963-05-31 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
St Albans, WV 25177 United States |
| Region | Eastern |
N2769V
Beech 35, c/n D-161
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Construction Number (C/N) | D-161 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2769V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2C06D |
| Certification Issued | 1960-09-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1963-05-31 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
St Albans, WV 25177 United States |
| Region | Eastern |