Aircraft N298GB Data
3
aircraft records found
N298GB
1977 Cessna 172N, c/n 17268841
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172N Search all Cessna 172N |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 17268841 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N298GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A313CA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-06-21 |
| Air Worthiness Test | 1977-03-25 |
| Last Action Taken | 2010-06-21 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Flushing, MI 48433 United States |
| Region | Great Lakes |
N298GB
1977 Cessna 172N, c/n 17268841
Latest photos of N298GB
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172N Search all Cessna 172N |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 17268841 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N298GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A313CA |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-08-10 |
Owner
| Owner | Sandhu Harpreet |
| Address |
, United States |
N298GB
1947 Grumman G-73, c/n J-32
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-73 Search all Grumman G-73 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | J-32 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R1340 SERIES |
| Also Registered As |
N632SS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N298GB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |