Aircraft N2RF Data
5
aircraft records found
N2RF
2024 Cessna 700 Longitude, c/n 700-0123
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 700 Longitude Search all Cessna 700 Longitude |
| Year built | 2024 |
| Construction Number (C/N) | 700-0123 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-2-1S |
Aircraft
| Registration Number | N2RF |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2RF
2022 Cessna 525B, c/n 525B-0682
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B Search all Cessna 525B |
| Year built | 2022 |
| Construction Number (C/N) | 525B-0682 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-3A |
Aircraft
| Registration Number | N2RF |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2RF
2019 Cessna 525B, c/n 525B-0599
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B Search all Cessna 525B |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 525B-0599 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-3A |
Aircraft
| Registration Number | N2RF |
| Mode S (ICAO24) Code | A18ECE |
| Current Status | Valid |
Owner
| Owner | Harberton Llc |
| Address |
Southport, CT 06890 United States |
N2RF
2007 Cessna T182T, c/n T18208674
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T18208674 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
| Also Registered As |
N101DY
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2RF |
| Mode S (ICAO24) Code | A18ECE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-10-18 |
| Air Worthiness Test | 2007-02-07 |
| Last Action Taken | 2011-10-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dyess Investments Llc |
| Address |
Bassfield, MS 39421 United States |
| Region | Southwestern |
N2RF
1982 Sopwith Pup Replica, c/n Not found N2RF
Airframe Info
| Manufacturer | Sopwith |
| Model | Pup Replica Search all Sopwith Pup Replica |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | Not found N2RF |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Le Blond 85-5DF |
Aircraft
| Registration Number | N2RF |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Rick Funkhouser |
| Address |
Waldorf, MD 20603 United States |