Aircraft N3043V Data
2
aircraft records found
N3043V
1994 Slingsby T-67M-260-T3A, c/n 2140
Airframe Info
| Manufacturer | Slingsby |
| Model | T-67M-260-T3A Search all Slingsby T-67M-260-T3A |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 2140 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N3043V |
| Mode S (ICAO24) Code | A33103 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1994-06-13 |
| Air Worthiness Test | 1994-07-20 |
| Last Action Taken | 2006-10-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-11-01 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | UNITED STATES AIR FORCE |
| Address |
Randolph Afb, TX 781504440 United States |
N3043V
Cessna 208, c/n 20800525
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208 Search all Cessna 208 |
| Construction Number (C/N) | 20800525 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
N539AK
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3043V |
| Mode S (ICAO24) Code | A33103 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-10-14 |
| Air Worthiness Test | 2011-03-21 |
| Last Action Taken | 2011-10-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Triad Charters Llc |
| Address |
Great Neck, NY 11021 United States |
| Region | Eastern |