Aircraft N333BD Data
3
aircraft records found
N333BD
2005 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A0237
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 525A0237 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ 44 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N333BD |
| Mode S (ICAO24) Code | A3A111 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-11-02 |
| Air Worthiness Test | 2005-09-23 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sabine Aircraft Llc |
| Address |
Longview, TX 75601 United States |
| Region | Southwestern |
N333BD
2001 Cessna 550 Citation Bravo, c/n 550-0958
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Citation Bravo Search all Cessna 550 Citation Bravo |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 550-0958 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PW530A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N333BD |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N333BD
1977 Aerotek PITTS S-2A, c/n 2147
Airframe Info
| Manufacturer | Aerotek |
| Model | PITTS S-2A Search all Aerotek PITTS S-2A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 2147 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N333BD |
| Mode S (ICAO24) Code | A3A111 |
| Certification Issued | 1992-08-27 |
| Last Action Taken | 1992-08-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-09-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBAL AVIATION INC |
| Address |
Port Hueneme, CA 93044 |