Aircraft N3782V Data
3
aircraft records found
N3782V
2007 Miller Joseph L DREAM MACHINE, c/n 9664
Airframe Info
| Manufacturer | Miller Joseph L |
| Model | DREAM MACHINE Search all Miller Joseph L DREAM MACHINE |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 9664 |
| Aircraft Type | Weight-shift-control |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582 |
Aircraft
| Registration Number | N3782V |
| Mode S (ICAO24) Code | A45435 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-09-21 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-15 |
| Last Action Taken | 2007-09-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lewisburg, PA 17837 United States |
| Region | Eastern |
N3782V
1953 Convair 340, c/n 243
Airframe Info
| Manufacturer | Convair |
| Model | 340 Search all Convair 340 |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 243 |
| Number of Seats | 46 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-2800 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3782V |
| Mode S (ICAO24) Code | A45435 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1984-01-17 |
| Air Worthiness Test | 1981-09-17 |
| Last Action Taken | 2003-06-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-10-01 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Carlsbad, CA 92008 United States |
N3782V
1949 Cessna 140A, c/n 15203
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140A Search all Cessna 140A |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 15203 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C85 SERIES |
| Also Registered As |
N20JR
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3782V |
| Mode S (ICAO24) Code | A45435 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
SACRAMENTO, KENTUCKY 52372 United States |