Aircraft N381A Data
2
aircraft records found
N381A
2001 Cessna 208, c/n 20800339
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208 Search all Cessna 208 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 20800339 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-114A |
Aircraft
| Registration Number | N381A |
| Mode S (ICAO24) Code | A45F01 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-10-24 |
| Air Worthiness Test | 2008-03-13 |
| Last Action Taken | 2008-10-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-12-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
N381A
Aerofab Inc A-1, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Aerofab Inc |
| Model | A-1 Search all Aerofab Inc A-1 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N381A |
| Mode S (ICAO24) Code | A45F01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-06-05 |
Owner
| Owner | ,AEROFAB INC |
| Address |
, ,sanford, ,M ,04073 |