Aircraft N4000K Data
3
aircraft records found
N4000K
2000 Cessna 560XL Citation Excel, c/n 560-5081
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Citation Excel Search all Cessna 560XL Citation Excel |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 560-5081 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW545 SER |
Aircraft
| Registration Number | N4000K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AF03 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-07-12 |
| Air Worthiness Test | 2000-05-20 |
| Last Action Taken | 2006-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kimball International Transit Inc |
| Address |
Jasper, IN 47549 United States |
| Region | Great Lakes |
N4000K
Douglas A-26B, c/n 28041
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | A-26B Search all Douglas A-26B |
| Construction Number (C/N) | 28041 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4000K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AF03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1972-10-12 |
Owner
| Owner | ,AERO SERVICE CORP |
| Address |
, ,minila, , , |
N4000K
Chester Special 190, c/n 6
Airframe Info
| Manufacturer | Chester |
| Model | Special 190 Search all Chester Special 190 |
| Construction Number (C/N) | 6 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4000K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AF03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1949-05-25 |
Owner
| Owner | ,AIR RACE CORP |
| Address |
, ,los Angeles, ,C ,90043 |