Aircraft N401A Data
3
aircraft records found
N401A
1957 CASA 1-131E Jungmann, c/n Not found E3B-515/N401A
Airframe Info
| Manufacturer | CASA |
| Model | 1-131E Jungmann Search all CASA 1-131E Jungmann |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | Not found E3B-515/N401A |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
| Also Registered As |
E3B-515
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N401A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4B058 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-12-07 |
| Air Worthiness Test | 2009-06-16 |
| Last Action Taken | 2011-12-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Scottsdale, AZ 85259 United States |
| Region | Western-Pacific |
N401A
Piper PA-23-250, c/n 27-3023
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-23-250 Search all Piper PA-23-250 |
| Construction Number (C/N) | 27-3023 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N401A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4B058 |
| Certification Issued | 1998-01-12 |
| Last Action Taken | 2001-01-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-03-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | JAARS INC |
| Address |
Waxhaw, NC 281730248 United States |
N401A
Kaman K225, c/n 12
Airframe Info
| Manufacturer | Kaman |
| Model | K225 Search all Kaman K225 |
| Construction Number (C/N) | 12 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Boeing 502-2 Gas Turbine |
Aircraft
| Registration Number | N401A |
| Current Status |
Owner
| Owner | New England Air Museum |
| Address |
Windsor Locks, Ct United States |