Aircraft N4095A Data
3
aircraft records found
N4095A
1979 Cessna A185F, c/n 18503910
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A185F Search all Cessna A185F |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 18503910 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4095A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4D118 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-04-20 |
| Air Worthiness Test | 1979-08-28 |
| Last Action Taken | 2006-04-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Earth Angel Aviators Inc |
| Address |
Wentzville, MO 63385 United States |
| Region | Central |
N4095A
Beech 58, c/n TH15
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 58 Search all Beech 58 |
| Construction Number (C/N) | TH15 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4095A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4D118 |
| Certification Issued | 1991-09-30 |
| Last Action Taken | 1995-02-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-03-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | VCA INC |
| Address |
Winstom Salem, NC 27104 United States |
N4095A
Curtiss C-46A Commando, c/n 153
Airframe Info
| Manufacturer | Curtiss |
| Model | C-46A Commando Search all Curtiss C-46A Commando |
| Construction Number (C/N) | 153 |
| Number of Seats | 65 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4095A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4D118 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1963-08-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SALE REPORTED |
| Address |
Miami, FL 33109 |
| Region | Southern |