Aircraft N414WB Data
3
aircraft records found
N414WB
1979 Cessna 414A, c/n 414A-0219
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 414A-0219 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N414WB |
| Mode S (ICAO24) Code | A4E4F2 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-04-26 |
Owner
| Owner | ,STEVE SIMON INC |
| Address |
, ,yakima, ,W ,98909 |
N414WB
Cessna 414A, c/n 414A0851
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Construction Number (C/N) | 414A0851 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N414WB |
| Mode S (ICAO24) Code | A4E4F2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-04-29 |
| Air Worthiness Test | 1982-04-26 |
| Last Action Taken | 2009-04-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cache Creek Properties Inc |
| Address |
Jackson, WY 83002 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N414WB
Cessna 414A, c/n 414A-0234
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Construction Number (C/N) | 414A-0234 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N414WB |
| Mode S (ICAO24) Code | A4E4F2 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-04-30 |
Owner
| Owner | ,CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
, ,wichita, ,K ,67201 |