Aircraft N4206V Data
3
aircraft records found
N4206V
1999 Cessna T206H, c/n T20608078
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | T20608078 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AJ1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4206V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FEDD |
| Current Status | |
| Registration Cancel Date | 1999-12-19 |
Owner
| Owner | GLOBE AERO LTD |
| Address |
, United States |
N4206V
1973 NAMC YS-11A-500, c/n 2178
Airframe Info
| Manufacturer | NAMC |
| Model | YS-11A-500 Search all NAMC YS-11A-500 |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 2178 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4206V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FEDD |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 1992-02-10 |
| Registration Cancel Date | 1993-08-05 |
Owner
| Owner | ,TCA LTD |
| Address |
, ,makaka, ,H ,96792 |
N4206V
1968 Cessna O-2A, c/n 337M-0369
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | O-2A Search all Cessna O-2A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 337M-0369 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
68-11144
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N4206V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FEDD |
| Certification Issued | 2004-12-16 |
| Last Action Taken | 2007-12-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Montgomery, MN 56069 United States |
| Region | Great Lakes |