Aircraft N421GB Data
2
aircraft records found
N421GB
1997 Cessna 421A, c/n 421A0116
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 421A Search all Cessna 421A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 421A0116 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
| Also Registered As |
N12WS
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N421GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FFEE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-06-26 |
| Air Worthiness Test | 1997-08-15 |
| Last Action Taken | 2003-06-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-08-11 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Perris, CA 925721270 United States |
N421GB
1976 Cessna 421C, c/n 421C0069
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 421C Search all Cessna 421C |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 421C0069 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor GTSI0-520-F-K |
| Also Registered As |
N421TD
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N421GB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Western Skyways Incorporated |
| Address |
Troutdate, Oregon United States |