Aircraft N4262A Data
4
aircraft records found
N4262A
1956 Cessna 170B, c/n 27105
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 27105 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4262A |
| Mode S (ICAO24) Code | A51488 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-07-11 |
| Air Worthiness Test | 1994-11-09 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Polestar Inc |
| Address |
Kailua Kona, HI 96745 United States |
| Region | Western-Pacific |
N4262A
Raven S55A, c/n S55A1053
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S55A Search all Raven S55A |
| Construction Number (C/N) | S55A1053 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4262A |
| Mode S (ICAO24) Code | A51488 |
| Certification Issued | 1989-05-23 |
| Last Action Taken | 1992-04-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-05-14 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Diego, CA 92106 |
N4262A
Beech V35B, c/n D-9131
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35B Search all Beech V35B |
| Construction Number (C/N) | D-9131 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-520 |
| Also Registered As |
D-EDCA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4262A |
| Mode S (ICAO24) Code | A51488 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1970-09-29 |
Owner
| Owner | ,SACCHI LOUISE DBA |
| Address |
, ,philadelphia, ,P ,19100 |
N4262A
Grumman G-44A, c/n 1432
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-44A Search all Grumman G-44A |
| Construction Number (C/N) | 1432 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4262A |
| Mode S (ICAO24) Code | A51488 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1960-01-13 |
Owner
| Owner | ,AYER LEASE PLAN INC |
| Address |
, ,linden, ,N ,07036 |