Aircraft N42A Data
2
aircraft records found
N42A
1970 Cessna 421A, c/n 421A0135
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 421A Search all Cessna 421A |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 421A0135 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor GTSIO-520-C |
| Also Registered As |
N42E
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N42A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4F946 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1988-04-08 |
| Air Worthiness Test | 1970-02-11 |
| Last Action Taken | 1998-02-04 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Miami, FL 33126 United States |
| Region | Southern |
N42A
Beech E18S, c/n BA-133
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E18S Search all Beech E18S |
| Construction Number (C/N) | BA-133 |
Aircraft
| Registration Number | N42A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4F946 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1973-10-03 |
Owner
| Owner | ,CANNAVA SEBASTINO |
| Address |
, ,philadelphia, ,P ,19148 |