Aircraft N430A Data
2
aircraft records found
N430A
1994 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0415
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 208B0415 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N430A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5231E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-05-20 |
| Air Worthiness Test | 1999-03-05 |
| Last Action Taken | 2006-08-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kapowsin Air Sports Ltd |
| Address |
Shelton, WA 98584 United States |
| Region | Northwest Mountain |
User Comments
Andre Zeehandelaar, 2007-10-09 04:00:00
Crashed Oct 2007 7 Known Dead Unknown If Any Survivors
N430A
Cessna 402B, c/n 402B1027
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 402B Search all Cessna 402B |
| Construction Number (C/N) | 402B1027 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
P2-NCD
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N430A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5231E |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |