Aircraft N444A Data
3
aircraft records found
N444A
2014 Cessna 680A Citation Latitude, c/n 680A-0003
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 680A Citation Latitude Search all Cessna 680A Citation Latitude |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 680A-0003 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW306D |
Aircraft
| Registration Number | N444A |
| Mode S (ICAO24) Code | A55979 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-01-19 |
Owner
| Owner | Wilmington Trust Company Trustee |
| Address |
Wilmington, Delaware 19890 United States |
N444A
2008 Cessna 680 Citation Sovereign, c/n 6800218
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 680 Citation Sovereign Search all Cessna 680 Citation Sovereign |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 6800218 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW306C |
Aircraft
| Registration Number | N444A |
| Mode S (ICAO24) Code | A55979 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-25 |
| Air Worthiness Test | 2008-07-23 |
| Last Action Taken | 2008-08-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
1100 North Market St Wilmington, DE 19890 United States |
| Region | Eastern |
N444A
1951 Martin 404, c/n 14121
Airframe Info
| Manufacturer | Martin |
| Model | 404 Search all Martin 404 |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 14121 |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-2800 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N444A |
| Mode S (ICAO24) Code | A55979 |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1973-09-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |