Aircraft N462A Data
2
aircraft records found
N462A
1952 Martin 404, c/n 14153
Airframe Info
| Manufacturer | Martin |
| Model | 404 Search all Martin 404 |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 14153 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-2800-CB16 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N462A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Eastern Air Lines |
| Address |
, United States |
N462A
Cessna 140A, c/n 15283
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140A Search all Cessna 140A |
| Construction Number (C/N) | 15283 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N462A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5A109 |
| Certification Issued | 2008-02-27 |
| Last Action Taken | 2008-02-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lake Elmo, MN 55042 United States |
| Region | Great Lakes |