Aircraft N4633A Data
3
aircraft records found
N4633A
1978 Cessna A152, c/n A1520849
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A152 Search all Cessna A152 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | A1520849 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O-235 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4633A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5A782 |
| Certification Issued | 1975-04-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-04-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BRENTS INTERANTIONAL INC |
| Address |
Alameda, CA 94501 |
| Region | Western-Pacific |
N4633A
1956 Cessna 180, c/n 32231
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180 Search all Cessna 180 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 32231 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4633A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5A782 |
| Certification Issued | 1970-07-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1973-02-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
National City, CA 92050 |
| Region | Western-Pacific |
N4633A
Weatherly 620, c/n 1529
Airframe Info
| Manufacturer | Weatherly |
| Model | 620 Search all Weatherly 620 |
| Construction Number (C/N) | 1529 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4633A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5A782 |
| Certification Issued | 1996-02-10 |
| Last Action Taken | 2008-02-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Bird City, KS 67731 United States |
| Region | Central |