Aircraft N4667A Data
3
aircraft records found
N4667A
1979 Cessna A152, c/n A152-0859
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A152 Search all Cessna A152 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | A152-0859 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-235-L2C |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4667A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5B333 |
| Certification Issued | 1979-02-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-02-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PROFESSIONAL AVIATION CORPORATION |
| Address |
Miami Springs, FL 33166 |
| Region | Southern |
N4667A
1956 Cessna 180, c/n 32264
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180 Search all Cessna 180 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 32264 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-470-K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4667A |
| Current Status | deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4667A
Oldfield Baby Great Lakes, c/n 7101K385B
Airframe Info
| Manufacturer | Oldfield |
| Model | Baby Great Lakes Search all Oldfield Baby Great Lakes |
| Construction Number (C/N) | 7101K385B |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4667A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5B333 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-27 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |