Aircraft N4838A Data
2
aircraft records found
N4838A
1978 Cessna 414A, c/n 414A0102
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 414A0102 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-520 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4838A |
| Mode S (ICAO24) Code | A5F72F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-12-18 |
| Air Worthiness Test | 1978-08-31 |
| Last Action Taken | 2006-12-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lancaster Aircraft Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N4838A
Piper PA-22-150, c/n 223991
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-150 Search all Piper PA-22-150 |
| Construction Number (C/N) | 223991 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4838A |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1965-05-22 |
Owner
| Owner | Southwest Air Rangers |
| Address |
, United States |