Aircraft N4857V Data
2
aircraft records found
N4857V
1980 Cessna 172RG, c/n 172RG0402
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 172RG0402 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N4857V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5FE8D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1990-07-27 |
| Air Worthiness Test | 1980-03-24 |
| Last Action Taken | 2008-04-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dulles Aviation Inc |
| Address |
Manassas, VA 20110 United States |
| Region | Eastern |
N4857V
1937 Lockheed 12A Electra Junior, c/n 1239
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | 12A Electra Junior Search all Lockheed 12A Electra Junior |
| Year built | 1937 |
| Construction Number (C/N) | 1239 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R-985 SERIES |
| Also Registered As |
N33RA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N4857V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |