Aircraft N4992V Data
3
aircraft records found
N4992V
1973 Cessna 180J, c/n 18052334
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180J Search all Cessna 180J |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 18052334 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-470-S |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4992V |
| Mode S (ICAO24) Code | A63439 |
| Certification Issued | 1994-06-10 |
| Last Action Taken | 1997-06-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-09-13 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
New London, NH 03257 United States |
N4992V
1942 Grumman F8F-2 (G58), c/n D.1053
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | F8F-2 (G58) Search all Grumman F8F-2 (G58) |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | D.1053 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-2800 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4992V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4992V
CASA 1-131 Jungmann, c/n Not found N4992V
Airframe Info
| Manufacturer | CASA |
| Model | 1-131 Jungmann Search all CASA 1-131 Jungmann |
| Construction Number (C/N) | Not found N4992V |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming |
Aircraft
| Registration Number | N4992V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |