Aircraft N501GB Data
2
aircraft records found
N501GB
1980 Lockheed L-1011-385-3 Tristar 500, c/n 193J-1183
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1011-385-3 Tristar 500 Search all Lockheed L-1011-385-3 Tristar 500 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 193J-1183 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 400 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB211-524B2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N501GB |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1996-05-00 |
Owner
| Owner | Rich International Airways |
| Address |
, United States |
N501GB
1974 Cessna 500, c/n 500-0231
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Search all Cessna 500 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 500-0231 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1A |
| Also Registered As |
N99TD
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N501GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A63E3F |
| Certification Issued | 2002-04-30 |
| Last Action Taken | 2008-12-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Giuffre Organization Ltd |
| Address |
Milwaukee, WI 53207 United States |
| Region | Great Lakes |