Aircraft N5093K Data
2
aircraft records found
N5093K
1980 Cessna 172N, c/n 17273964
Latest photos of N5093K
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172N Search all Cessna 172N |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 17273964 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5093K |
| Mode S (ICAO24) Code | A65E2A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1989-08-15 |
| Air Worthiness Test | 1980-04-01 |
| Last Action Taken | 2006-02-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Masavion Ltd |
| Address |
Saratoga, CA 95070 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5093K
1960 Boeing 707-328, c/n 17619
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-328 Search all Boeing 707-328 |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 17619 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT4A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5093K |
| Mode S (ICAO24) Code | A65E2A |
| Certification Issued | 1960-05-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1960-06-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Boeing Airplane Co |
| Address |
Renton, WA 98055 |
| Region | Northwest Mountain |