Aircraft N510K Data
3
aircraft records found
N510K
2008 Cessna 510, c/n 510-0121
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 510 Search all Cessna 510 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 510-0121 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW615F-A |
| Also Registered As |
N60CP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N510K |
| Mode S (ICAO24) Code | A66250 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-11-12 |
| Air Worthiness Test | 2008-10-10 |
| Last Action Taken | 2009-11-12 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sparkair Inc |
| Address |
Austin, TX 78705 United States |
| Region | Southwestern |
N510K
2008 Cessna 510 Citation Mustang, c/n 510-0121
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 510 Citation Mustang Search all Cessna 510 Citation Mustang |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 510-0121 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW615F-A |
Aircraft
| Registration Number | N510K |
| Mode S (ICAO24) Code | A66250 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-06-19 |
Owner
| Owner | Mustang Air Llc |
| Address |
Sioux Falls, South Dakota 57109 United States |
N510K
Cessna 510, c/n 510-0172
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 510 Search all Cessna 510 |
| Construction Number (C/N) | 510-0172 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N510WP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N510K |
| Mode S (ICAO24) Code | A66250 |
| Last Action Taken | 2008-09-23 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
| Region | Central |