Aircraft N5151A Data
3
aircraft records found
N5151A
1968 Cessna O-2A, c/n 337M-0162
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | O-2A Search all Cessna O-2A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 337M-0162 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
| Also Registered As |
68-6873
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5151A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6767E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-06-16 |
| Air Worthiness Test | 1994-11-18 |
| Last Action Taken | 2010-06-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Memphis, TN 38120 United States |
| Region | Central |
N5151A
1955 Cessna 172, c/n 28151
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 28151 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5151A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6767E |
| Certification Issued | 1975-07-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-11-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Munith, MI 49259 |
| Region | Great Lakes |
N5151A
Cessna T210N, c/n 21063287
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Construction Number (C/N) | 21063287 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5151A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6767E |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-07-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |