Aircraft N517W Data
2
aircraft records found
N517W
1949 Cessna 140A, c/n 15255
Latest photos of N517W
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140A Search all Cessna 140A |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 15255 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C90 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N517W |
| Mode S (ICAO24) Code | A67D64 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-01-29 |
| Air Worthiness Test | 1957-08-21 |
| Last Action Taken | 2008-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Baldwinsville, NY 13027 United States |
| Region | Eastern |
N517W
Monocoupe 110, c/n 5W57
Airframe Info
| Manufacturer | Monocoupe |
| Model | 110 Search all Monocoupe 110 |
| Construction Number (C/N) | 5W57 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N517W |
| Mode S (ICAO24) Code | A67D64 |
| Certification Issued | 1932-08-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1933-02-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
New York, NY 10001 |
| Region | Eastern |