Aircraft N5181V Data
4
aircraft records found
N5181V
2002 Cessna 182T, c/n 18281102
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 18281102 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5181V |
| Mode S (ICAO24) Code | A681B6 |
| Certification Issued | 2004-10-05 |
| Last Action Taken | 2007-10-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Sugar Land, TX 77478 United States |
| Region | Southwestern |
N5181V
Air Tractor Inc AT-402A, c/n 402A1081
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-402A Search all Air Tractor Inc AT-402A |
| Construction Number (C/N) | 402A1081 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5181V |
| Mode S (ICAO24) Code | A681B6 |
| Last Action Taken | 1998-10-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-11-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR TRACTOR INC |
| Address |
Olney, TX 763740485 United States |
N5181V
EAA Acro Sport II, c/n 686
Airframe Info
| Manufacturer | EAA |
| Model | Acro Sport II Search all EAA Acro Sport II |
| Construction Number (C/N) | 686 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5181V |
| Mode S (ICAO24) Code | A681B6 |
| Last Action Taken | 1994-09-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-02-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Frederick, MD 21701 |
N5181V
Cessna T210L, c/n 21060854
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210L Search all Cessna T210L |
| Construction Number (C/N) | 21060854 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5181V |
| Mode S (ICAO24) Code | A681B6 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |