Aircraft N5224A Data
3
aircraft records found
N5224A
2002 Cessna T206H, c/n T20608385
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | T20608385 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5224A |
| Mode S (ICAO24) Code | A69341 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-03-09 |
| Air Worthiness Test | 2002-08-07 |
| Last Action Taken | 2006-03-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-04-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FL AVIATION GROUP INC |
| Address |
Ft Lauderdale, FL 333097110 United States |
N5224A
1979 Cessna 210N, c/n 21063317
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210N Search all Cessna 210N |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 21063317 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne-continental Motors IO-520 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5224A |
| Mode S (ICAO24) Code | A69341 |
| Certification Issued | 1979-04-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-08-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TRANSAIR INC |
| Address |
Oakland, CA 94614 |
| Region | Western-Pacific |
N5224A
Cessna 172S, c/n 172S10874
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Construction Number (C/N) | 172S10874 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5224A |
| Mode S (ICAO24) Code | A69341 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-12-13 |
| Air Worthiness Test | 2008-12-19 |
| Last Action Taken | 2010-12-13 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2012-01-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Nag Leasing Llc |
| Address |
Grand Rapids, MI 49504 United States |
| Region | Great Lakes |
User Comments
Admin, 2006-09-09 04:00:00
Cancel Date: 04/04/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Owner
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Owner