Aircraft N5249W Data
3
aircraft records found
N5249W
1955 Convair C-131F (R4Y-1) Samaritan, c/n 281
Airframe Info
| Manufacturer | Convair |
| Model | C-131F (R4Y-1) Samaritan Search all Convair C-131F (R4Y-1) Samaritan |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 281 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 54 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-99 Double Wasp |
| Also Registered As |
140998
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5249W |
| Mode S (ICAO24) Code | A69B72 |
| Certification Issued | 1992-11-02 |
| Last Action Taken | 2001-11-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-01-16 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | NATIONAL MUSEUM OF NAVAL AVIATION |
| Address |
Pensacola, FL 32508 United States |
N5249W
Cessna 172S, c/n 172S10948
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Construction Number (C/N) | 172S10948 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5249W |
| Mode S (ICAO24) Code | A69B72 |
| Last Action Taken | 2009-12-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-01-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
3 Cessna Blvd Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
N5249W
Piper PA-28-160, c/n 28291
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-160 Search all Piper PA-28-160 |
| Construction Number (C/N) | 28291 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5249W |
| Mode S (ICAO24) Code | A69B72 |
| Certification Issued | 1973-01-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-09-16 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Des Moines, IA 50322 |
| Region | Central |